סימן שאולי אתם צריכים טיפול שורש

7 תסמינים שאולי אתם צריכים טיפול שורש

סימן שאולי אתם צריכים טיפול שורש

טיפול שורש הוא טיפול שעושים ברגע שאחת השיניים (או יותר) בפה נפגעה, והיא הגיעה למצב עגום כתוצאה מהרס הדרגתי בשכבות השונות שעוטפות את השן. אם אתם חשים כאבים בשיניים ותוהים אם גם אתם זקוקים לטיפול שורש, במאמר הבא תוכלו ללמוד יותר על מהו טיפול שורש, כיצד מטפלים בו ומה התסמינים הנפוצים שמעידים על כך שאתם זקוקים לטיפול כזה.

מהו טיפול שורש?

כשקיימת בעיה בשורש השן וצריך לטפל בה, למעשה מטפלים בחומר ובעצב שנמצא בתוך ליבת השן. באמצעות הליך כירורגי, מסלקים את הרקמות הבעייתיות שנמצאות בתוך ליבת השן, מנקים את החלל החדש שנותר בליבה וממלאים אותה בחומר שמאפשר לשן להמשיך לתפקד כמו שצריך.

שן נמקית אחרי טיפול שורש

כיצד טיפול השורש עובד?

השיניים מאופיינות בשתי שכבות חיצוניות: דנטין ואמייל. השכבות האלו עלולות להיפגע מחיידקי העששת והן עוברות תהליכים שונים של עיכול והרס. מעבר לשתי השכבות האלו, נמצאת ליבת השן, ובתוכה נמצאים כלי דם, נוזל בין תאי ורקמות עצב. כשחיידקי העששת חודרים אל הליבה ופוגעים בה, מדובר בכאב בלתי נסבל שמאופיין בחוסר שינה וכאבים בלתי פוסקים. בטיפול שורש מתבצע סילוק של כל מה שנמצא בתוך ליבת השן, הנוזל הבין תאי, כלי הדם ורקמות העצב שניזוקו מחיידקי העששת, ורק לאחר החדרה של חומר מיוחד בעזרתו השן יכולה להמשיך לתפקד כראוי.

אישה מחזיקה פה שמדמה טיפול שורש

7 התסמינים הנפוצים שמעידים על הצורך בטיפול שורש

כדי לאבחן האם המטופל זקוק לטיפול שורש או לא, צריך לשים לב הן לסימפטומים הקליניים, כלומר, הדיווחים של הפציינט ביחד עם הסתכלות של הרופא על חלל הפה, והן על סימפטומים שמופיעים בצילומי רנטגן. הרופא יקח בחשבון את שני סוגי התסמינים כדי לקבל החלטה. להלן הסימפטומים הקליניים:

מחפשים רופא מומחה לטיפול שורש? השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם!

טופס יצירת קשר (#4)

1. חור גדול בשן (עששת עמוקה) – כאשר יש פגיעה בכתר של השן, והכאב יורגש בעיקר בעת שתייה של משקאות קרים או חמים, בעת כניסה של מזון לפה או בהבל פה רע.

טיפול שורש כמה זמן מחזיק

2. דלקת במוך השן – זוהי פגיעה בלתי הפיכה במוך של השן והיא מתאפיינת בכאבים ממושכים בכל פעם שהמטופל נחשף לחום או לקור, עד כדי כך שזה יכול להעיר אותו בלילה. מוך השן הוא החלק הפנימי ביותר של השן.

גבר לפני חידוש טיפול שורש

3. נמק במוך השן – גם כאן מדובר בפגיעה בלתי הפיכה בתאים הנמצאים במוך השן, ונוצרת התקדמות בתהליך נמקי שמגיע עד קצה שורש השן. זה מתאפיין בכאב בכל פעם כשנוגעים באיזור או בלעיסה עם השן, וכן בכאב חניכיים במיקום בו נמצא קצה השורש של השן.

הדמיה של שן נמקית לפני טיפול שורש

4. מוגלה – כאשר מוגלה מופרשת דרך החניכיים או באיזור של כיס השן, יתכן ותצטרכו לעבור טיפול שורש. הפרשת המוגלה היא תהליך דלקתי שמתנקז בקצה השורש של השן.

שן אחרי טיפול שורש חדש

5. שבר בכתר השן – שבר רחב בו מוך השן נחשף והוא משפיע גם על השכבות החיצוניות של השן.

דימוי של שן נימקית לפני טיפול שורש

6. יציאת שן באופן טראומטי – במידה וקרה מצב בו השן יצאה מהמכתשית בצורה טראומתית והיה צורך להשתיל אותה בחזרה – אם העצבים וכלי הדם לא התחברו כראוי בחזרה ועלול להיווצר מצב של נמק במוך השן.

אישה לפני חידוש טיפול שורש

7. נפיחות בחניכיים – כאשר קיימת נפיחות באיזור החניכיים שנמצא מעל לשן הפגועה. הנפיחות יכולה להיראות בצורה חיצונית כלחי או סנטר נפוח.

הכנה לקראת טיפול שורש

לרוב, טיפולי שורש יתבצעו תחת הרדמה מקומית, בשל הכאבים הכרוכים בהליך. עם זאת, כיום קיים מכשור טכנולוגי מתקדם שמאפשר לבצע את טיפול השורש בצורה מספיק יעילה גם בלי להרדים את המטופל וללא כאב. עם זאת, חשוב להבין שבמידה ומדובר בשן "מתה", כלומר שן שכבר אין לה חיות טבעית משום שהיא איבדה את העצבים המקומיים שלה, בין כה וכה לא תהיה תחושה עצבית בשן.

ברגע שרופא השיניים החליט שהמטופל צריך לעבור טיפול שורש, תחילה הוא צריך לבצע כמה בדיקות. הבדיקה הראשונה היא צילום רנטגן, ולעיתים יתכן והוא ידרוש מהמטופל לעשות גם צילומי CT שיתנו לו תמונה רחבה ומדויקת יותר על מצב השן.
בנוסף, הרקע הרפואי של המטופל והתשאול הרפואי שרופא השיניים מבצע, חשובים גם הם כדי להתחיל בטיפול.

שן נימקית לפני טיפול שורש

אם מדובר במטופל שיש לו סיכוי לקבל דלקת במסתמי הלב, או שיש סיכון לדימומים מוגברים או בעיה בקרישת הדם, רופא השיניים חייב לדעת על כך מראש ולבצע בדיקות נוספות כדי לדעת להתאים לו את הטיפול והתרופות המתאימות ביותר.

מה עושים אחרי הטיפול

לאחר סיום טיפול שורש, רצוי להימנע מכל שתייה או אכילה למשך מספר שעות. בנוסף, ייתכן ותחושו כאבים מסויימים שניתן לטפל בהם באמצעות משככי כאבים. זאת ועוד, המטופל עלול להרגיש כאבים מחשיפה לחום או קור בחלל הפה, אבל באופן כללי כל הכאבים שקשורים בטיפול צפויים לחלוף לאחר מספר ימים.

מחפשים רופא מומחה לטיפול שורש? השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם!

טופס יצירת קשר (#4)

לסיכום

השיניים שלנו פועלות שעות נוספות במהלך היום, ואם לא מטפלים בהן כמו שצריך, אתם עלולים להגיע למצב בו השן תיפגע מחיידקי העששת – מצב שיגרום לכם לעבור טיפול שורש. אם אתם סובלים מאחד התסמינים שצויינו במאמר, תפנו לרופא השיניים שלכם ותטפלו בבעיה. יש לכם שאלות נוספות?

ד"ר שמחה פירוב
ד"ר שמחה פירוב

הרופאים שלנו ד"ר שמחה פירוב וד"ר אלנתן פירוב וצוות המומחים שגיבש סביבו משלימים בעבודתם אחד את השני ומתאימים עצמם לעולם מתחדש ששם דגש על תוכניות טיפול אישיות ושילוב של עבודה בין מספר מומחים. במרפאת "שיניים בריאות" תמצאו טיפול אישי וחם לצד מקצועיות ואמינות לא מתפשרת על בריאות השיניים שלכם.

מאמרים שיכולים לעניין אתכם:
לקביעת תור השאירו פרטים