5 סיבות להשחרת השן אחרי טיפול שורש

טיפול שורש הוא הליך כירורגי מורכב שנעשה בחלל הפה, ועלולות להיות לו השפעות גם לאחר הטיפול. אחת התופעות הנפוצות לאחר טיפול שורש היא השחרה של השן המטופלת, דבר שיכולות להיות מספר סיבות.

RootCanals מביאה לכם את כל המידע על השחרת השן לאחר טיפול שורש, וכמובן מהן דרכי הטיפול הנפוצות וכיצד ניתן להימנע מהבעיה הזו מראש.

קצת על טיפולי שיניים:

טיפולי שיניים מעוררים אצל רבים מאתנו אי נוחות מעטה. תחושת חוסר האונים כאשר אנו יושבים על הכיסא אצל רופא השיניים אינה נעימה במיוחד וכולנו מעדיפים להימנע ממנה.

עם זאת, לעיתים טיפול השיניים נדרש ואין מנוס מלבצע אותו בהקדם. אחד הטיפולים השכיחים ביותר, גם אם לא הפשוט שבהם הוא טיפול השורש, וננסה להבין מדוע לעיתים הוא גורם להשחרה של השיניים.

שיניים שמדמות חידוש טיפול שורש

מחפשים רופא מומחה לטיפול שורש? השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם!

טופס יצירת קשר (#4)

מהו טיפול שורש?

טיפול שורש הוא טיפול פה ולסת שנעשה מתחת השן. הטיפול הוא הליך כירורגי שנצרך במקרים מסוימים שבהם נוצר זיהום תחת השן ויש צורך להגיע אל השורש שלה. הטיפול נעשה על ידי רופא שיניים, וכמו כל טיפול מורכב עלולות להיות לו השפעות שונות.

אחת ההשפעות שיכולות להיות לטיפול השורש הוא השחרה של השיניים. לפני שנמנה את הסיבות המרכזיות להשחרה של השיניים לאחר הטיפול חשוב לציין שלעיתים ההשחרה אינה קשורה באופן ישיר לטיפול עצמו.

פה בביצוע טיפול שורש וכתר

במקרים הללו ההשחרה עלולה להצביע על בעיה מהותית שקיימת בשיניים וחשוב לטפל בלי קשר לטיפול השורש. הסיבות שמוצגות לפניכם הן סיבות להשחרת השיניים שסביר מאוד שיתרחשו דווקא לאחר טיפול שורש:

1. פגיעה ברקמות השן – לעיתים תוך כדי הטיפול נוצרים שטפי דם פנימיים בחלל הפה או שנוצרים חתיכים זעירים בכלי דם קטנים. כדוריות הדם שמשתחררות כתוצאה מהפגיעות הללו עלולות לגרום לכתמים על השן. הפגיעה בכלי הדם הללו לא אמורה להדאיג אתכם יתר על המידה וסיכוי סביר מאוד שהיא תתרחש במהלך טיפול השורש.

פגיעה ברקמות השן לפני טיפול שורש

2. שינוי בצבע של חומרי האיטום – במהלך טיפול השורש נעשה שימוש במגוון חומרי איטום שנועדו לאטום חללים שנוצרו תחת השן. צבעם של חומרי האיטום הללו הולך ומשתנה עם הזמן, ולעיתים הדבר עלול להוביל למראה של שן שחורה, על אף שהשן עצמה לא שינתה את צבעה. הבעיה הזו רווחת בעיקר כאשר נעשה שימוש בחומרי איטום מהדור הישן.

שימוש בחומרי סתימה לא איכותיים להשחרת השן לאחר טיפול שורש

3. שימוש בחומרי סתימה לא איכותיים – לעיתים, מיד לאחר הניתוח מראה השן יהיה עם כתמים שחורים וזאת עקב שימוש בחומרי סתימה באיכות נמוכה. בדיוק כמו בחומרי איטום, אין שום סיבה לעשות שימוש בחומרים שמובילים לפגיעה בצבע של השן, אך עם זאת לעיתים החומרים הללו קיימים. נסו לדרוש מהרופא שלכם לעשות שימוש רק בחומרים שישמרו על השיניים שלכם לבנות.

שינוי בצבע של חומרי האיטום לאחר טיפול שורש

4. גנטיקה – לגנטיקה יש השפעה לא מבוטלת על צבע השן. לעיתים טיפול השורש רק מזרז את הנטייה הגנטית להשחרה, אך ההשחרה לא נוצרה בגלל החומרים שבהם נעשה שימוש במהלך הטיפול או בגלל פגיעה בכלי הדם העדינים. אם אתם סובלים מהשחרת שיניים גנטית אתם יכולים להיות רגועים, כיום יש פתרונות גם לבעיה הזו.

גנטיקה של טיפול שורש

5. פגיעה בתעלות מתחת השן – מתחת לשורש השן נמצאות תעלות רבות שמזינות את השן. התעלות הללו רגישות מאוד ובמהלך טיפול השורש הן עלולות להיפגע. הפגיעה בהן מובילה לאספקה חומרים לקויה אל השן ובשל כך להופעה של כתמים שחורים על גבי השן.

פגיעה בתעלות מתחת השן לפני טיפול שורש

 מה ניתן לעשות כדי למנוע את ההשחרה של השן?

האפשרות הראשונה והפשוטה מכולן היא שימוש בחומרים שונים שנועדו להלבין את השיניים. אצל רופאי השיניים ישנם חומרים מתקדמים מאוד שיוכלו לעזור לכם להחזיר לשיניים שלכם את המראה הטבעי שלהן.

עליכם לוודא שהסיבה שהשיניים השחירו קשורה אך ורק לטיפול השורש והיא לא מהווה סימן לבעיה גדולה יותר. ההלבנה נועדה רק כדי להלבין את השיניים שלכם אך אין בכוחה לרפא את בעיות השיניים. אסור להתייחס לעובדה שאין כתמים שחורים כפתרון של הבעיה שבגינה הם הופיעו.

מחפשים רופא מומחה לטיפול שורש? השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם!

טופס יצירת קשר (#4)

כמובן שהרופא צריך לעשות שימוש בחומרים שלא ישאירו כתמים לאחר הטיפול, ובעת העבודה שלו הוא צריך לנסות שלא לפגוע בכלי הדם העדינים שכאמור הם אחד הגורמים המרכזיים לכתמים השחורים שמופיעים לאחר טיפול השורש.

שן אחרי טיפול שורש חדש

למעשה הדרך הבטוחה ביותר להימנע מהבעיה של שן שחורה כתוצאה מטיפול שורש היא ביצוע הטיפול אצל רופא מומחה, שעושה שימוש בחומרים הטובים ביותר. צירוף של שני הגורמים הללו יוכל להעלות באופן משמעותי את הסיכוי שטיפול השורש שלכם יעבור ללא תקלות מיותרות. בנוסף, רופא מומחה ידע גם במקרה של תקלה מהו הטיפול המהיר והיעיל בסיטואציה הזו.

לעוד סיבוכים אפשריים אחרי טיפול שורש אתם מוזמנים ללחוץ כאן.

אישה מחזיקה פה מדומה לפני טיפול שורש

לסיכום:

טיפול שורש הוא פרוצדורה נפוצה מאוד שלא אמורה לגרום ליותר בעיות. עם זאת, לעיתים לאחר טיפול השורש עלולים להופיע כתמים שחורים על השיניים. לכתמים השחורים הללו יכולות להיות מספר סיבות, לרבות פגיעה בכלי דם עדינים בסביבת השן או שינוי שמתחולל בחומרים השונים שבהם הרופא עשה שימוש במהלך טיפול השורש.

את המניעה של הכתמים השחורים ניתן לעשות באמצעות הלבנה של השיניים שעושה שימוש בחומרים מתקדמים ועמידים כדי להחזיר לשן את המראה הטבעי והלבן שלה. כמובן שהדרך הטובה ביותר למנוע את הכתמים הללו היא ביצוע של הטיפול במרפאה של רופא מומחה שעושה שימוש בחומרים הטובים ביותר, ובעל ניסיון מספיק כדי שטיפול השורש יעבור בלי פגיעות מיותרות.

ד"ר שמחה פירוב
ד"ר שמחה פירוב

הרופאים שלנו ד"ר שמחה פירוב וד"ר אלנתן פירוב וצוות המומחים שגיבש סביבו משלימים בעבודתם אחד את השני ומתאימים עצמם לעולם מתחדש ששם דגש על תוכניות טיפול אישיות ושילוב של עבודה בין מספר מומחים. במרפאת "שיניים בריאות" תמצאו טיפול אישי וחם לצד מקצועיות ואמינות לא מתפשרת על בריאות השיניים שלכם.

מאמרים שיכולים לעניין אתכם:
לקביעת תור השאירו פרטים