אקסטירפציה

אקסטירפציה – עזרה ראשונה לכאבים עזים בשן

אקסטירפציה

רבים מגיעים לטיפולי חירום במרפאות השיניים בגלל כאבים חזקים ביותר שנגרמים עקב נמק בעצב של השן או דלקת בעצב.

במצב זה לרוב מתבצע טיפול שנקרא אקסטירפציה כשלב מקדים לטיפול השורש. ההליך אקסטירפציה ניתן כמהלך טיפולי לעזרה ראשונה במקרים של כאבים עזים בשן.

במאמר זה נרחיב לגבי הגורמים למצב זה, שלבי הטיפול והקשר בניהם לטיפול השורש שלרוב יידרש בהמשך.

אקסטירפציה

הליך אקסטירפציה מתבצע בדרך כלל כאשר השן עם דלקת מוך חריפה ויש רקמת מוך חי בתוך השן. במהלך הטיפול רופא השיניים מחדיר פוצר, מכשיר דמוי מחט לתוך החלל שבתעלות ומוציא מהן את התוכן, תוך כדי שטיפות.

כטיפול עזרה ראשונה מדובר למעשה על התחלה של טיפול השורש. בטיפול רופא השניים מסלק את הגורם שגורם לדלקתיות במוך, כמו גם חלק מהמוך.

אקסטירפציה לפני חידוש טיפול שורש

מחפשים רופא מומחה לטיפול שורש? השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם!

טופס יצירת קשר (#4)

שלב ראשוני בלבד

בהמשך ההליך מונח חומר חבישה שנועד לספק מחסום נגד התבססות מחודשת של החיידקים במקום ולאחר מכן מותקנת על השן הפגועה סתימה זמנית.

חשוב להבין שגם אם האקסטירפציה מפסיקה את הכאבים העזים חייבים להמשיך את הטיפול ולבצע טיפול שורש מכיוון שאחרת מוך השן יזדהם מחדש כתוצאה מחדירה מחודשת של חיידקים דרך הסתימה הזמנית.

טיפולי עזרה ראשונה

טיפולי עזרה ראשונה כמו אקסטירפציה הינם טיפולים ראשוניים בלבד, לשם הפסקת או הפחתת הבעיה ולא מהווים חלק מטיפול מסודר ומתוכנן. מקרי עזרה ראשונה ברפואת שיניים קשורים לרוב לכאב ובעיות תפקודיות ואסתטיות.

דוגמאות לבעיות תפקודיות המצריכות טיפולי עזרה ראשונה הן, סדק בשן, נפילת שחזור אחורי, שבר בתותבת וכדומה.

אקסטירפציה לפני טיפול שורש

בעיות הדורשות מענה חירום

חלק גדול ממקרי החרום במרפאות השיניים, קשורים ישירות לטיפולים קודמים שכשלו או כתוצאה מהנחה של בעיה קיימת.

בעיות של הזנחה שעלולות להתדרדר לצורך בשירותי עזרה ראשונה הם, דלקת חניכיים, פצעים בחלל הפה, מורסה, דלקת בקצה שורש השן ודלקת מוך השן.

דלקות חמורות במוך השן שגורמות למטופלים כאבים חזקים יטופלו לרוב בהליך אקסטירפציה.

 טיפול שורש שגרתי

במהלך טיפול השורש רופא השיניים יסיר את הסתימה הזמנית ואת את האזורים בשן שנהרסו בגלל עששת. לאחר מכן הוא ינקה ויחטא את שורשי השן ותעלות השן על מנת להרוג את הזיהומים החיידקיים.

לאחר מכן הרופא מרחיב את תעלות השן ומשאיר את השן הפגועה כשהיא חלולה באופן מלא או חלקי בהתאם למצב הדלקת. לאחר מכן הוא ירכיב סתימת שורש וכתר.

על דלקת בעצם השן

ישנם מקרים בהם עצב השן עבר נמק והזיהום מתפשט אל מחוץ למערכת התעלות וחודר אל העצם. דלקת בעצם השן לרוב אינה סימפטומטית ולא תצריך טיפול אקסטירפציה בעקבות כאב.

בניגוד לסימפטומים של דלקת במוך השן, שיכולים להיות בלתי נסבלים ומתמשכים, דלקת בעצם מנגע בשן יהיו בעיקר בעת לעיסה וממוקדים יותר וניתן לבצע טיפול שורש מתוכנן לטיפול במצב.

אקסטירפציה לטיפול שורש

טיפול בבעיה ולא בסימפטומים

אם במסגרת אקסטירפציה כטיפול עזרה ראשונה ניתן להרגיע את הדלקת ולמנוע באופן זמני את הסימפטומים של הכאבים הרי שהדבר אינו פותר את הבעיה עצמה.

רק בטיפול שורש ניתן לסלק את כל המוך של השן ולמנוע מהדלקת לחזור. כאשר השן הפגועה במצב של נמק יש צורך להסיר את הרקמה הפגועה ולנקז את המוגלה מקצה השורש.

זיהוי מקדים וביקורת תקופתית

על מנת שלא להידרש לטיפול חירום של אקסטירפציה חשוב להקפיד על ביקורי ביקורת ושיננית תקופתיים במרפאת השיניים. במקרים רבים ההתפתות של דלקת בעצב של השן היא הדרגתית וניתן לטפל בה לפני הופעה של כאבים חזקים.

מחפשים רופא מומחה לטיפול שורש? השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם!

טופס יצירת קשר (#4)

הרבה לפני השלב שהכאבים הופכים לנוכחים כל העת ניתן לזהות כי מתפתחת דלקת כאשר השן הופכת לרגישה לאוכל ושתייה קרה.

מניעה מראש – היגיינה יומיומית

הדרך הטובה ביותר למנוע צורך בטיפול שורש או הליך אקסטירפציה מראש הוא להקפיד על היגיינת השיניים. חשוב שפעולות הצחצוח יהיו חלק מהשגרה היומיומית, תוך שימוש במברשת איכותית ומשחה מתאימה.

שמירה על חלל הפה כשהוא נקי כל העת היא הערובה הטובה ביותר למניעת התפתחות דלקות שונות, כולל דלקת במוך השן שתצריך טיפול שורש או אקסטירפציה.

מתי נדרש הליך אקסטירפציה

כאשר המטופל מזניח את הסימנים המקדימים ואת הביקורים התקופתיים במרפאת השיננים הדלקת יכולה להחמיר, החור שבשן יעמיק ויחשוף את העצב וכלי הדם הפנימיים לזיהום דבר שיבוא לידי ביטויי גם בנפיחות חיצונית.

הכאבים בשלב זה עלולים שלא להיות מוגבלים רק לשן הפגועה ולהקרין גם על הסינוסים והאוזניים.

שינוי בצבע של חומרי האיטום לאחר טיפול שורש

שלבי הליך אקסטירפציה

במהלך טיפול עזרה ראשונה זה רופא השיניים מרדים את האזור של השן הדלקתית. לאחר מכן הוא מסלק את העששת מהעצב ומפנה את המוך הנגוע.

לאחר איתור פתחי התעלות שמובילות לשורשים הוא מסלק את שאריות העצב מתוך השורשים ומחטא אותם באמצעות חומרים מיוחדים.  לאחר החיטוי מחדירים חומרים נוגדי דלקת ומעליהן מותקנת הסתימה הזמנית.

טיפול תרופתי משלים

כאשר רופא השיניים מזהה שהזיהום מהדלקת החל להתפשט הוא ירשום למטופל תרופות אנטי דלקתיות ומשככי כאבים, כמו גם אנטיביוטיקה.

חשוב לקחת את התרופות בהתאם למרשם וההוראות ולהשלים את הטיפול האנטיביוטי גם לאחר שהכאבים חלפו. אנטיביוטיקה לבדה לא תפתור מצב של כאבי שיניים חמורים הנובע מזיהום בעצב השן, רק כחלק מהאקסטירפציה.

כלים לטיפול שורש בילדים

עזרה ראשונה ולאחריה טיפול שורש

לסיכום, במאמר זה התמקדנו בהליך אקסטירפציה לעזרה ראשונה. דנו לגבי המקרים בהם הליך זה נדרש ומנינו את השלבים השונים שמבוצעים במרפאת החירום.

הסברנו מה ההבדל בין הליך אקסטירפציה לטיפול שורש מתוכנן ועמדנו על החשיבות הגדולה שלא להזניח את המשך הטיפול. לאחר ההליך למרות שהכאב נעלם עדיין חייבים לבצע טיפול שורש, על מנת להציל את השן.

ד"ר שמחה פירוב
ד"ר שמחה פירוב

הרופאים שלנו ד"ר שמחה פירוב וד"ר אלנתן פירוב וצוות המומחים שגיבש סביבו משלימים בעבודתם אחד את השני ומתאימים עצמם לעולם מתחדש ששם דגש על תוכניות טיפול אישיות ושילוב של עבודה בין מספר מומחים. במרפאת "שיניים בריאות" תמצאו טיפול אישי וחם לצד מקצועיות ואמינות לא מתפשרת על בריאות השיניים שלכם.

מאמרים שיכולים לעניין אתכם:
לקביעת תור השאירו פרטים